'Eskişehir Büyükerşen'den özür bekliyor'

Büyükerşen'in Yukarısöğütönü'deki ruhsatsız kaçak binası için imar affına başvurulması ve sonrasında Tepebaşı Belediyesi encümeninin kestiği para cezasının yankıları sürüyor... Tepebaşı Belediye Meclisi’nin AK Parti Grup Sözcüsü Orhan Durmuş da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu...

SİYASET 04.02.2021, 10:31 04.02.2021, 10:57

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in eşi adına yaptırılan Yukarısöğütönü'deki ruhsatsız bina için son olarak "imar dışı kaçak yapılaşma’ yaptığı gerekçesiyle 38 bin lira para cezası kesilmiş, yapıya ruhsat alınmaması veya ilgili teknik şartları karşılamaması durumundayıkılacağı açıklanmıştı. 

Söz konusu bina için Büyükerşen'in imar affına başvurduğu, ancak 2019 yılında yapıldığı iddia edilen binanın aslında 2017 yılında yapıldığı ortaya çıkmıştı. Tepebaşı ilçesine bağlı Yukarı Söğütönü Mahallesi'nde bulunan 4 bin 199 metrekare arazi üzerine kurulan 148 metrekarelik evin çevresinde bulunan alanla ilgili de kısa süre önce imar çalışmalarının başlatıldığı iddia edilmişti.

Son olarak Tepebaşı Belediye Meclisi toplantısında Ahmet Ataç, söz konusu binanın encümen gündemine hemen alındığını ve ruhsatsız kaçak bina olması nedeniyle 40 bin liraya yakın para cezası kesildiğini açıklamıştı. Söz konusu bina ile ilgili gerekli şartları ve yasal işlemleri yerine getirmesi için de bir ay süre verildiği açıklanmıştı. 

"Bir belediye başkanı nasıl böyle bir işlem yapabilir ve müsaade edebilir"

Konuyla ilgli Tepebaşı Belediye Meclisi’nin AK Parti Grup Sözcüsü Orhan Durmuş, yaptığı açıklamada, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in eşi adınaTepebaşı ilçesi Yukarı Söğütönü mahallesinde yaptırılan bina ile ilgili, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün bütün yapı kayıt belgelerini incelendiğini belirterek, “Beyan yapıldığı tarihle binanın yapıldığı tarih arasındaki fark olduğunu, beyanın doğru olmadığı uydu fotoğrafıyla tespit etmiştir. Bu konuda C. Savcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık da 3 yıldan az bir ceza gerektirmesi sebebiyle cezanın ertelenmesine karar vermiştir. Biz de bunu Büyükşehir Belediyesine soru yönergesi olarak sormuştuk. Bir belediye başkanı nasıl böyle bir işlem yapabilir ya da buna müsaade edebilir. Belki doğrudan kendisi yapmadı ise bile nasıl müsaade edebilir diye sormuştuk. Yapılan işlemin, böyle bir yanlışlığın olduğunu doğruladılar. Bununla ilgili her hangi bir vatandaşa nasıl bir muamele yapılıyorsa onlara da yapılacağını söylediler” dedi.

"Eğer ruhsat alınamazsa yıkılacak"
Geçtiğimiz günlerde Tepebaşı Belediye Meclisi toplantısında konuyu yine sorup, ‘Yetki ve sorumluluğu sizdedir. Tepebaşı Belediye Başkanlığı olarak bu konuda ne yaptınız’ dediklerini anlatan AK Parti Grup Sözcüsü Orhan Durmuş, “Onlar da ‘Biz 3194 Sayılı İmar Kanunu’na aykırılıktan 42. maddeye göre 38 bin lira para cezası kestik. Bu ceza da ödendi. Bir ay kadar zaman verildi. Eğer burası ile ilgili ruhsat başvurusu yapılır ve ruhsatıyla uygun hale getirilirse ruhsat işlemleri verilecek. Bina kaçak durumundan çıkarılarak normal bir bina haline dönecek. Ama eğer ruhsat alınamazsa ya da ilgili teknik şartları karşılamıyorsa o zaman bu bina yıkılmak durumda kalacak’ diye bir beyanda bulundular” dedi. 

“Büyükerşen'in kamuoyundan, Eskişehir'den özür dilemesi de gerekir"
Yaşananların son derece acı ve çok talihsiz bir durum olduğunu ifade eden Tepebaşı Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Orhan Durmuş, “Bu haber ulusal basında da yer aldığı için, Eskişehir ve bizi çok olumsuz bir şekilde yansıttığı için üzgünüz. Hani ‘Et kokarsa tuz, tuz kokarsa ne yapacağız’ şeklinde bu soruyu sormamız lazım. İmar Kanunu’nu uygulamakla görevli, bunun için seçilen bir belediye başkanı kendisi kaçak bir yapı yaparsa bu son derece kötü bir durumdur. Bu başka bir vatandaş yaparsa belki kanunu bilmemekten, belki yanlışlıktan olduğu diyerek biraz hoş görülebilir. Ama kanunu uygulamakla görevli hem de bir Büyükşehir Başkanın bunu yaptığı zaman bu asla hoş görülemez. Bu asla kabul edilemez. Böyle bir konuda Sayın Belediye Başkanının kamuoyundan, Eskişehir’den özür dilemesi gerekirdi" dedi.

"Kendisinin o binayı yıktıracağını söylemesi belki bizleri ferahlatabilirdi"

Orhan Durmuş, "Böyle bir yanlışlığa kendisinin dâhil olmadığı şeklinde bir beyanında bulunarak, böyle bir işlemi başta kendisinin iş makinesinin yanında durarak kendisinin yıktıracağı söylemesi belki bizleri ferahlatabilirdi. Çünkü Eskişehir halkı bundan sorumlu belediye başkanına güvenemeyecekse nasıl bir başkana güvenecek? Nasıl bir yönetim, nasıl bir belediye olacak? Buralarda çok ciddi bir güven sorunu ortaya çıkacak" diye konuştu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@